Haber

Çin Dışişleri Bakanlığı: NATO, Ukrayna Konusunda Çin’e Yönelik Asılsız İftiralara Son Vermeli

PEKİN, 23 Şubat (Xinhua) — Çin, Çarşamba günü NATO’ya Ukrayna hakkında yönelttiği temelsiz spekülasyonlara ve iftiralara son vermesi, Soğuk Savaş’ın sıfır toplamlı oyun ve blok çatışması zihniyetinden kurtulması ve NATO’ya gerçekten yardım etti. Avrupa’da ve dünyada barış ve istikrarı sağlamak. bir şeyler yapmaya çağırdı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, bu açıklamayı NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in NATO üyelerinin “Çin’in Rusya’nın savaşına ölümcül destek planlamış olabileceğinden giderek daha fazla endişe duydukları” şeklindeki son açıklamalarına yanıt olarak yaptı.

Çin’in Ukrayna konusunda her zaman barıştan yana olduğunu ifade eden Wang, “Çin objektif ve adil bir duruş sergilemiş ve barış görüşmelerini ilerletmek için aktif olarak çalışmıştır.”

Wang, “ABD dahil NATO ülkelerinin Ukrayna’daki savaş alanı için en büyük silah kaynağı olduğu bilinen bir gerçektir, ancak Çin’in Rusya’ya silah tedarik ediyor olabileceğini tartışmaya devam ediyorlar. Bu, geçmişten gelen bir tanıdık. Ukrayna krizi patlak verdikten kısa bir süre sonra kullanılmış ve ifşa edilmiş bir hiledir” dedi.

Bölgesel bir savunma ittifakı olma iddiasında olan NATO’nun diğer ülkelerin güvenlik kaygılarını göz ardı ederek sürekli olarak geleneksel savunma alanı ve kapsamının dışına çıkarak bölünmeyi ve gerilimi körüklemeye çalıştığını belirten Wang, “NATO Ukrayna’da nasıl bir rol oynadı? kriz mi? O mutlaka biliyor” dedi.

Sözcü Wang, “Ukrayna konusunda Çin’e yönelik asılsız spekülasyonları ve karalamaları sona erdirmek, sıfır toplamlı oyunlar ve blok çatışması şeklindeki Soğuk Savaş zihniyetinden çıkmak, düşmanlığı körüklemeyi ve Çin’i körüklemeyi durdurmak için NATO’yu ele alacağız” dedi. ateş yakmak ve gerçekten Avrupa’ya ve dünya barışına ve istikrarına yardım etmek.” Sizi bir şeyler yapmaya davet ediyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu