Haber

BOTAŞ, Kapalıçarşı’da Dolar Alım Satım ve Rus Borcu İddialarına Yanıt Verdi

Geçtiğimiz haftalarda Kapalıçarşı’daki yoğunluk dikkat çekerken, gözlenen hareketliliğin önemli kurumlardan yüklü miktarda dolar alımı olduğu iddia edildi. Para birimleri arasında farklılıklar oluşmaya başlayınca vatandaşların bankalardan alamadıkları dolarları almak için gittiği Çarşı’da artık zırhlı el arabası trafiğinin olduğu biliniyor.

Kapalıçarşı’daki dolar işlemlerinin arkasında Merkez Bankası’nın olduğu düşünülmüş, ardından Merkez Bankası yerine İletişim Başkanlığı işlemleri yalanlamıştı.

BOTAŞ, birkaç gün gecikmeli olarak, “Kapalıçarşı’da döviz alım satımı yapıldığı” iddialarına ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada, BOTAŞ’ın ülkenin doğal gaz ihtiyacının karşılanmasında ana tedarikçi olduğu hatırlatılarak, kurumun itibarını zedeleyen asılsız iddialara karşı yasal haklarının saklı olduğu hatırlatıldı.

Söz konusu haber ve içeriklerde iddia edildiği gibi BOTAŞ’ın Kapalıçarşı’da herhangi bir kambiyo işlemi gerçekleştirmediği belirtilirken, haberde yer alan görüntülerle kurumun veya çalışanlarından birinin hiçbir ilgisinin olmadığı belirtildi. haberler.

2014 yılından itibaren Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ile imzalanan protokol uyarınca döviz ihtiyacının kamu bankaları ve yetkili finans kuruluşları aracılığıyla karşılandığı açıklandı.

Haberde iddia edildiği üzere gaz tedarikçilerinin Rusya’ya doğalgaz karşılığında ödeme yaptığı ve 20 milyar dolarlık borcun bulunmadığı vurgulandı.

BOTAŞ ödemelerini zamanında yaptığını da yaptığı açıklamada duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu