Haber

Mali’nin geçici Cumhurbaşkanı Goita, ücretsiz buğday sevkiyatı için Putin’e müteşekkir

Kremlin’den yapılan açıklamaya göre Mali tarafının girişimi üzerine Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Mali geçici Cumhurbaşkanı Assimi Goita arasında telefon görüşmesi gerçekleştirildi.

Goita, Moskova yakınlarındaki Crocus City Hall’de düzenlenen terör saldırısını şiddetle kınadı ve Rusya halkına derin taziyelerini dile getirdi.

Goita ve Putin, enerji, tarım, madencilik alanındaki ortak projelerin uygulanması da dahil Rusya ile Mali arasında çeşitli alanlardaki bağların güçlendirilmesi için gelecekte atılacak adımları istişare ederken Mali’nin geçici Cumhurbaşkanı, Rusya’nın yaptığı ücretsiz buğday, gübre ve yakıt sevkiyatı için minnettar olduğunu söyledi.

Mali, Nijer ve Burkina Faso’nun bu ay başında cihatçı güçlerle mücadele için ortak kuvvetler oluşturduğu Sahra-Sahel bölgesindeki gerilimle ilgili etraflı bir görüş alışverisi de yapan taraflar, terörle mücadele işbirliğini aktif hale getirmeyi kararlaştırdı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 27 Temmuz 2023’te yaptığı açıklamada, Burkina Faso, Zimbabve, Mali, Somali, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Eritre’ye ülke başına 25-50 biner, toplamda 200 bin ton tahılı bedelsiz sevk edeceklerini söylemişti.

Ocak ortasında Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Moskova’nın Mali’ye bedelsiz olarak 25 bin ton buğday sevk ettiğini açıklamıştı.

Geçen ay Putin’le başkent Moskova’da bir araya gelen Tarım Bakanı Dmitriy Patruşev, Afrika’daki 6 ülkeye 200 bin ton bedelsiz tahıl sevkiyatı gerçekleştirildiğini bildirmişti.

haber-korgan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu